Wycieczka Uczniów klas II i III z programu “Poznaj Polskę”

    20 czerwca 2023 r.  Uczniowie klas 2 i 3 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę z programu „Poznaj Polskę” do Częstochowy. 

   Podczas pobytu w mieście uczniowie zwiedzili Muzeum Produkcji Zapałek.

    W muzeum obejrzeliśmy  ekspozycje: w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku. Dowiedzieliśmy się, że muzeum to jedyne muzeum zapałek w Europie oraz najstarsza fabryka zapałek w Polsce. Słuchaliśmy przewodnika i obejrzeliśmy projekcję najstarszego w polskiej kinematografii filmu „Pożar zapałczarni” .

   Następnie  udaliśmy się do klasztoru na Jasnej Górze.

Obok aspektu duchowo-religijnego, celem wycieczki było zwiedzanie
i zapoznanie się z klasztorem jasnogórskim i jego bogatą historią. Zwiedziliśmy Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej zwana również Kaplicą Cudownego Obrazu.

Wzięliśmy udział w uroczystym odsłonięciu obrazu Matki Boskiej. Podczas wycieczki mogliśmy zobaczyć armaty, które przypominają o czasach potopu szwedzkiego i oblężenia klasztoru.

   Ważnym momentem dla wszystkich było kupowanie pamiątek przy klasztorze. 

   Udaliśmy się na posiłek do pobliskiego Mc’Donald’s.  Wycieczka była pełna wrażeń i emocji. Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni z zapasem wspomnień. Pogoda dopisała. Było bardzo sympatycznie!!!