Spotkanie z Panem Leśnikiem z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

           17 maja 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem leśnikiem z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

          Spotkanie odbyło się z okazji niedawno obchodzonego Dnia Ziemi jako kolejny element jego obchodów, a także w ramach kampanii edukacyjnej:

„ Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”.

          W spotkaniu uczestniczyły dzieci szkolne oraz przedszkolaki z grupy maluchów i starszaków.

          Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak wygląda ekosystem lasu, poznały budowę drzewa, jego przekrój, mogły zobaczyć słoje na pniu, dowiedziały się jaka jest różnica między drzewem a drewnem.

Mogły się również wykazać swoją wiedzą na temat lasu,bowiem prowadzący podczas spotkania angażował dzieci poprzez zadawanie im pytań, np.: co nam daje las ?  Co powstaje z drewna? Dlaczego las jest potrzebny? Jakie zwierzęta żyją w lesie? Dzieci mogły również obejrzeć różne poroża, kawałki drzew zniszczone przez owady. Pan Gabriel Twaruszka bardzo profesjonalnie prowadził całe spotkanie. Podczas spotkania nie tylko pokazywał prawdziwe eksponaty, co było naprawdę interesujące zwłaszcza dla tych najmłodszych uczestników spotkania, ale przywiózł różne prezenty w postaci choćby różnorodnych sadzonek krzewów i drzew, a także budkę lęgową dla sikorek.

      Wszystko było szczegółowo omówione. Pod koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał od naszego gościa indywidualny prezent stosownie do wieku. A były to drewniane kolorowanki do zawieszenia na ścianie w formie obrazka oraz książeczki z kolorowankami i ciekawostkami o lesie.

         Dzieci także przygotowały niespodzianki dla pana leśnika: szkolne zaśpiewały piosenkę o lesie, a przedszkolaki o wiośnie. Następnie zaplanowane było wyjście na zewnątrz i wspólne sadzenie podarowanych drzewek i krzewów. Niestety pogoda nie dopisała, gdyż intensywnie padał deszcz i choć gość powiedział, że jest to dobra pogoda i w taką pogodę leśnicy też pracują , bo dla nich są tylko dwa rodzaje pogody dobra i bardzo dobra, to jednak ze względu na dzieci zrezygnowaliśmy z wyjścia na dwór.

      Dzieci i panie musiały obiecać, iż przy bardzo dobrej pogodzie posadzą  otrzymane sadzonki. 

          Na sam koniec przedstawiciele uczniów i przedszkolaków wręczyli panu leśnikowi przygotowane prezenty, między innymi piękny obrazek przedstawiający las namalowany przez uczennicę klasy III Hannę Siedlaczek.

         To przemiłe spotkanie, które przyniosło wszystkim wiele korzyści w postaci zdobytej wiedzy zakończyło się poczęstunkiem.

         Chętne dzieci mogły jeszcze raz obejrzeć z bliska wszystkie eksponaty zwłaszcza gablotę z owadami.

          Wszyscy byli bardzo zainteresowani i ciekawi tego, co opowiadał leśnik.

          W imieniu nauczycieli wyrażamy wdzięczność Nadleśnictwu Rudy    Raciborskie za przyjęcie naszego zaproszenia i wspaniałą lekcję.