“Pakuj tornister z głową”

      W grudniu w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach akcji “Lekki tornister”. Celem akcji jest  zwrócenie uwagi dzieci i rodziców na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.

Zgodnie  z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej  ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% do 15% masy ciała,  w innym przypadku  może to zaburzać prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka czego skutkiem jest boczne skrzywienie kręgosłupa.  Była pogadanka a następnie uczniowie porównywali ciężar swoich plecaków. Sprawdzali dlaczego jeden jest cięższy a drugi lżejszy. Następnie udali się do gabinetu higienistki w celu zważenia tornistrów. Uczniowie klas II i III zważyli tornistry. Dzieci samodzielnie segregowały rzeczy, które znalazły się w tornistrze i decydowały czy wszystkie powinny tam być. W klasach znajdują się szafki i koszyczki, w których uczniowie mogą pozostawać podręczniki i inne przybory szkolne. Prawie wszystkie tornistry spełniały wymogi. Nauczyciele zachęcali uczniów do codziennego przeglądania tornistrów zgodnie z planem lekcji oraz prawidłowego rozmieszczania ciężaru
w tornistrze. Zwrócono też uwagę na noszenie plecaka na dwóch ramionach.

Ważna jest rola rodziców, aby pamiętali o tym, żeby sprawdzić tornister wspólnie z dzieckiem.

  • Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
  • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
  • Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/akcja-edukacyjna-lekki-tornister