Kronika szkolna 2021 / 2022 cz.2

Szkoła Pamięta 2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej w dniu 29 września 2021 r. po raz kolejny wzięli udział w akacji #SzkołaPamięta.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 LISTOPADA

„Każde dziecko ma prawo być dzieckiem”

Nasi uczniowie znają swoje obowiązki, ale również znają swoje prawa. W dniu dzisiejszym odbyły się warsztaty, w których wzięli udział uczniowie klas I-III. Dzieci z chęcią opowiadały jakie są ich prawa i co mogą robić. Rozwiązywali również krzyżówki, a także wykonywali quiz na tablicy interaktywnej. Dzień uważamy za bardzo udany.

DZIEŃ DYNI W PRZEDSZKOLU

Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów czas ogłosić „Dzień Dyni”! W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 29 października. Dzieci ubrały się tego dnia na pomarańczowo – można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Tego dnia podczas zajęć dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki.  W każdej grupie odbyły się dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń i wiele innych. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.

Dzień postaci z bajek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney ’a. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Akcja pt. „Szkoła do hymnu” 2021

#SzkołaDoHymnu 

Nasi uczniowie dnia 10 listopada 2021 roku wzięli udział w akcji pt. „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godz. 11:11 zorganizowano wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego (ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości). 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Święto Niepodległości

Kto Ty jesteś? – Polak mały.
Jaki znak twój? – Orzeł biały.

11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm 10 listopada 2021 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje w barwach biało-czerwonych uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Nas – Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada 2021 r. w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – Misiem.

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

25 listopada 2021 r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci w pięknych strojach tańczyły przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek. Tego dnia panie z obydwu grup zamieniły się w wróżki, które opowiadały o zwyczajach andrzejkowych, wróżyły i przepowiadały przyszłość. Dzieci świetnie się bawiły w tym przepełnionym magią dniu. Pod koniec zabaw otrzymały drobne upominki.

ANDRZEJKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Co to był za dzień! Pełen magii i wróżb.
Klasy lekcyjne naszych uczniów w tym dniu przemieniły się w pokoje wróżb andrzejkowych. Istna MAGIA!
Każdy z dzieci miał możliwość wywróżenia sobie kim zostanie w przyszłości, kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się i wiele, wiele innych wróżb.