Kronika szkolna 2021 / 2022 cz.1

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Po udanych wakacjach uśmiechnięte i stęsknione przedszkolaki z grupy maluchów i starszaków powróciły do swoich Pań i kolorowych sal przedszkola. 1 września, już od rana, mury naszej placówki wypełniał gwar rozmów, a wszędzie można było zauważyć, odświętne w tym dniu i podekscytowane maluchy. Rozpoczęcie roku szkolnego miało inny charakter niż w latach ubiegłych ze względu na pandemię. Lecz to nam nie przeszkodziło uczcić ten dzień.

Liczną grupę tworzyły też dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, aby wspólnie uczyć się, bawić, poznawać swoje możliwości i poszerzać zainteresowania. Jak wiemy, początki te nie zawsze są łatwe, ale wszyscy staramy się stworzyć naszym pociechom sprzyjające i bezpieczne warunki oraz przyjazną, ciepłą atmosferę, co pozwoli na szybką i łagodną adaptację.

Mimo, że rok szkolny dopiero się zaczął, mamy już wiele planów i pomysłów, aby przedszkolaki wszechstronnie się rozwijały, dobrze bawiły oraz twórczo spędzały czas pod naszą opieką. Mamy też nadzieję na udaną, jak co roku, współpracę z rodzicami, którzy zawsze wykazują się wieloma inicjatywami i chętnie się włączają się w życie przedszkola.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Nasi uczniowie przed dwa miesiące nabierali siły, odpoczywali oraz odkrywali świat z dala od nauki szkolnej. Jednak nadszedł już pierwszy dzwonek szkolny, który przyciągnął naszych uczniów o rok starszych drugo i trzecioklasistów. W murach naszej szkoły pojawiły się również nasi pierwszoklasiści, który 1 września rozpoczęli nowy etap jaki jest szkoła.
W nowym roku szkolnym czekają nas nowe wyzwania, świetna zabawa, odrywanie nowych przygód oraz nauka.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy powodzenia oraz samych piątek.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W PRZEDSZKOLU

09 września 2021 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

WYJĄTKOWI GOŚCIE W NASZEJ SZKOLE -SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

W naszej Szkole Podstawowej w dniu 9 września pojawili się bardzo ważni goście.

Policjanci odwiedzili naszych uczniów w celu przypomnienia i utrwalenia jak, że ważnych zasad bezpieczeństwa w szkole, w drodze do szkoły, a także w domu.

Nasi goście przeprowadzili z uczniami klas I-III pogadankę na temat zasad zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz miejsca, a także poruszyli tematykę bezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19.

Policjanci sprawdzili również wiedzę naszych uczniów na temat ważnych kwestii. Nasi uczniowie chętnie odpowiadali i zadawali pytania naszym gościom.

Dziękujemy, za tak ważne spotkanie naszym gościom.

PRÓBNY ALARM PRZECIWPOŻAROWY W ZSP

Dwa ciągłe dźwięki dzwonka w naszej szkole świadczą o alarmie pożarowym. Jednak bez obaw! W tym dniu odbyły się tylko ćwiczenia próbnego alarmu przeciwpożarowego w naszej placówce.

Uczniowie i przedszkolaki wraz z pracownikami szkoły bardzo szybko, sprawnie i bezpiecznie ewakuowali się na boisko szkolne.

WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Na początku rok szkolnego uczniowie klas I-III wybrali reprezentacje naszej szkoły w postaci Samorządu Uczniowskiego oraz ich opiekuna.

Wybory odbyły się w formie tajnego głoskowania, gdzie każdy uczeń oddał jeden głos na wybranego kandydata. Po zliczeniu głosów przedstawiony wyłoniony został następujący skład Samorządu:

  • Paulina S. – Przewodnicząca Szkoły
  • Karol S. – Zastępca Przewodniczącego Szkoły
  • Antonina S. – Skarbnik
  • Pani Marzena Jureczko – opiekun SU.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

17 września przedszkolaki z grupy starszaków już po raz kolejny wzięli udział w ekologicznej akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2021”. Tegoroczna edycja kampanii odbyła się pod hasłem „MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ”.

Celem kampanii jest podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się NIE tworzyć niepotrzebnych odpadów i staniemy się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji – dzięki powyższemu – nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BABICACH DBAJĄ O NASZĄ ZIEMIĘ!

Nasza Szkoła od najmłodszych lat uczy dzieci, jak ważne jest dbanie o środowisko i naszą Ziemię, bez której nie byłoby nas.

Każdego roku w szkole organizowane jest wielkie sprzątanie w obrębie naszej placówki. W tym roku również uczniowie z dużym zaangażowaniem postanowili posprzątać teren naszej szkoły oraz boiska.

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego, ludzkiego
działania, zależy od każdego z nas
Florian Plit

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2021

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest świętem obchodzonym co roku, 20 września i zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka – pana Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 14.09.2013 r. dla popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Nasi podopieczni z Przedszkola w Babicach obchodzili swoje święto w dniu 20 września. Mając na uwadze bezpieczeństwo przedszkolaków, każda z grup świętowała we własnej sali z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje – zabawy muzyczno-ruchowe m.in. z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Ponadto, dzieci z poszczególnych grup odśpiewały ulubione piosenki z repertuaru dziecięcego. Po zakończonej zabawie każdemu przedszkolakowi wręczono drobne upominki.

Drogie przedszkolaki! Mamy nadzieję, że dzisiejsze święto na długo zapadnie w waszej pamięci, a z okazji własnego święta, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach!

DZIEŃ CHŁOPAKA U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały.

WYJĄTKOWY DZIEŃ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

30 września 2021 roku dla naszych chłopaków czekały niespodzianki od samego rana. Nasze dziewczyny wspólnie z wychowawczyniami przygotowały wyjątkowy wiele atrakcji z okazji DNIA CHŁOPAKA.

Dziewczyny przygotowały własnoręcznie wykonane laurki, wierszyki i życzenia pasujące do każdego naszego chłopaka, piosenki oraz wiele ciekawych zabaw.

Nasz Samorząd Uczniowski przygotował dla każdego chłopaka wyjątkowy kotylion.
Wszystkim chłopakom tym dużym i tym małym życzymy wszystkiego najwspanialszego z okazji ich święta.

AKCJA EDUKACYJNO-INFROMACYJNA „WIRUSOOCHORNA” ORAZ ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych dzieci oraz ich rodzin, Śląsk i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczyna na terenie województwa śląskiego realizację akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona”, która zakończona jest w Światowym Dniem Mycia Rąk 15 października.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

W naszym przedszkolu 15 października był obchodzony Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu staranne i dokładne mycie rąk. W grupie maluszków oraz starszaków odbyły się rozmowy na temat wirusów, zarazków oraz bakterii, które poprzez brudne ręce dostają się do naszego organizmu. Zajęcia oraz zabawy prowadzone w każdej z grup koncentrowały się na dbaniu o higienę osobistą. Przedszkolaki bawiły się przy piosenkach m.in. „Umyć ręce”, „Piosenka o myciu rąk”. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczną kolorowanie obrazka.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to ważne i wyjątkowe święto dla pracowników oświaty. Grupa maluchów oraz starszaków podziękowały swoim Paniom oraz Pracownikom przedszkola za wielkie serce wkładane w ich wychowanie i nauczanie. Pani dyrektor Hanna Kowalska skierowała do pracowników wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej owocnej współpracy. Ten dzień upłynął wszystkim w serdecznej atmosferze.

Grupa Maluszki

Grupa Starszaki

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 PAŹDZIERNIKA 2021

14 października 2021 roku wszyscy w galowych strojach przybyli świętować nasze wyjątkowe święto – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. W tym szczególnym dniu wszyscy uczniowie oraz karda pedagogiczna odśpiewali hymn narodowy, następnie złożyli życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, a także uczniom, którzy również są częścią tego wyjątkowego święta.

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!
(B. Conklin)

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

„Znając języki wszędzie czujesz się
jak u siebie w domu.”